Jak začít s běháním?

Běhání se stalo novou sportovní modlou současnosti. Rekreačně I závodně běhají možná statisíce čechů a další se na běh chystají. Jak začít běhat?

Rekreačního běhu se nemusí bát ani dosavadní „nesportovec“. To je dobrá zpráva pro začátek. Prostě začít běhat může každý s ohledem na svůj aktuální stav – záleží na fyzické kondici, váze a zdravotnímu stavu.Pro jedince s nadváhou doporučujeme začít pravidelnou chůzí a snažit se přirozeně zhubnout. Běh může v kombinaci s kily navíc poškodit klouby a ublížit. Další alternativou k běhu je třeba cyklistika, nebo plavání. Veškerý pohyb vám kromě hubnutí také vylepší kondici.

Před během

Nejdříve si řekněte, proč vlastně chcete běhat. Chcete zhubnout, zlepšit kondici, nebo se prostě cítit lépe? Vše zajistí pravidelné běhání 🙂

Před samotným tréninkem si vyberte kvalitní běžecké boty. O jejich výběru si povíme v samostatném článku. Teď aspoň základní tipy na dobré boty na běhání:

  • do běžeckých bot investujte více peněz a také více času při výběru, vyplatí se
  • musí být pohodlná a dobře sedět na noze
  • s dostatečným prostorem v oblasti špičky, často si berete velikost o jednu větší, než máte normální boty
  • a pak si můžete vybrat z různých druhů běžecké obuvi – minimalistická, silniční na tvrdý povrch, tempová silniční, která může být i jako závodní, no a nakonec profi závodní obuv, ale to se již od začátků běhání dostáváme někam jinam

Ale teď k vlastnímu běhu.

Dobrým tipem je začít běhat na měkčím povrchu, ideální jsou lesní, nebo polní cesty. Běhejte zpočátku pomalu, ale delší dobu, minimálně 30 minut.

Hned 30 minut běhat?

Ale ne, do času se počítá i protažení před během a úvodní chůze. Ano, začněte rychlou chůzí a z ní přejděte do běhu. Snažte se dýchat nosem, pomůžete tím plícím. Pokud nebudete schopni tempo běhu udýchat, přejděte do chůze. Chůzí také svůj trénink ukončete.

Takto běhejte tak 4x týdně. Pro začátek to bude skvělé. Postupně přidávejte čas a pomocí sporttestrů, nebo krokoměrů si také měřte uběhcnutou vzdálenost. Po několika týdnech byste měli vidět i cítit zlepšení.

Hodně štěstí při běhání.

About the author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.