Jak vybrat správné boty na běhání

Běh je velmi oblíbeným druhem pohybu a v posledních letech zažívá doslova renesanci. Ke kvalitnímu běhu v terénu, na silnici I na běžeckém pásu přispějí kvalitní boty. Jak je vybrat?

Na internetu najdete celou řadu průvodců, tipů a rad, jak vybrat ty nejlepší boty na běhání. Docela vtipně výběr běžecké obuvi glosují na serveru Bezeckaskola.cz, kde radí nechat vybrat botu přímo nohami. Něco na tom jistě bude.Každopádně byste měli navštívit sportovní obchod, nebo rovnou běžeckou speciálku, kde najdete široký výběr bot a především vyškolený personál, kterým vám s výběrem pomůže. Nechat poradit si můžete také ve svém okolí, pokud mezi svými známými máte zapálené běžce. Člověk, který již nějakou dobu běhá, vám jistě poradí aspoň značku a typ obuvi, se kterou má pozitivní zkušenost.

Kde a jak budete běhat?

Nejdříve si odpovězte na otázku, k čemu boty budete mít? Na běh je neúplná odpověď. Řekněte si, zda budete běhat na silnici, v terénu, po lese a jak často. Vycházejte z podmínek pro běh, které máte ve svém blízkém okolí. Možná, že párkrát vyjedete za běháním i dál od bydliště, ale většinou vyběhnete rovnou z domu.

V prodejně nechte vybírat své nohy, Každou botu vyzkoušejte, projděte se v ní, krátce proběhněte. Dobrou radou je také si vybírat boty na běh spíše odpoledne, nebo večer, kdy jsou nohy unavenější a „vybíravější“.

Cena nerovná se kvalita

Ne automaticky. A prodavačům, kteří vám budou tvrdit, že si musíte koupit běžeckou botu nejméně za tři, čtyři tisíce, se vyhněte.

Běžecká bota má především chránit nohy před mechanickým poškozením. Nejdůležitější je, aby vám dobře sedla, protože v ní budete trávit hodiny a hodiny v extrémním zatížením.

Jakou velikost běžecké boty?

Při samotném výběru věnujte velkou pozornost výběru velikosti. Běžecká bota by měla být asi o číslo větší, než noha, protože při běhu dochází k rozšiřování chodidla, noha intenzivně pracuje. Také berte v potaz vaše individuální chování nohou při fyzické aktivitě – otékají vám nohy, máte nějaké výrůstky? S tím vším je třeba počítat.

Běžeckou botu nezkoušejte jen v sedě, ale zkuste se v ní proběhnout. Některé speciálky mají na prodejně běžecký pás, to je ideální pro vyzkoušení!

Bota vám musí již při zkoušení sedět a být vaší „druhou kůží“.

A z jakých značek si vyberete?

Klasikou jsou zavedené sportovní značky. Německý Adidas má tradičně užší střih, ale díky bezešvé technologii se přizpůsobí i širším nártům. Oblíbená je i americká značka Brooks, která vyniká velikou pohodlností. Širokou přední částí si japonská značka Mizuno vysloužila srovnání s bačkorami, její „krajan“ Asics je zase známý velmi pevnými botami. Širší varianty má i americký Nike, nízkou váhou jsou známé běžecké boty od New Balance.

Výběr je opravdu veliký, navíc každá značka přichází každý rok s novinkami.

About the author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.